دسته بندی مقالات

معایب رشته روانشناسی و مزایای آن


شمایی که داری این مقاله رو میخونی، یا داری تحقیق می کنی که ببینی رشته روانشناسی چیه یا، یا اینکه از اول به این رشته علاقه داشتی ودنبال کسب اطلاعاتی

ما تو این مقاله انواع شاخه ها و مزایا و معایب روانشناسی رو تعریف کردیم تا با اطمینان خاطر برید دنبال هدفی که دارید.بنابراین اگر هنوز مرددی و نمی دونی که می خوای وارد این رشته بشی احتمالا با خوندن این مطالب به یه نتیجه گیری خوب خواهی رسید.در ضمن به بطور خلاصه در مورد هر گرایش توضیح دادیم و لینک تشریحی رو براتون گذاشتیم و اگر هم مسائل مالی براتون خیلی اهمیت داره در انتها به درآمد رشته روانشناسی پرداختیم که بتونید یه چشم انداز مالی هم داشته باشید.
برای رزرو وقت با بهترین مشاوران درسی به صفحه مشاوره تحصیلی مراجعه فرمایید.

رشته روانشناسی چیست؟
روانشناسی به مطالعه طیف گسترده ای از پدیده های مربوط به رفتار انسان و حیوان اختصاص دارد.حوزه های روانشناسی روش ها و تکنیک های منحصر به فردی برای بهبود رفاه همه موجودات زنده ارائه می کنند.رشته ی روانشناسی به چند زیر شاخه اصلی تقسیم بندی می شود که هرکدام روی یک زمینه خاص تمرکز دارند اما هدف تمام این زمینه ها توضیح افکار و رفتار انسان است.روانشناسی به دو حوزه اصلی تقسیم می شود:

تحقیق:که بدنبال افزایش دانش ما است
تمرین:که از دانش بدست آمده برای حل مشکلات دنیای واقعی استفاده می کند

خیلی از افرادی که می خواهند سراغ رشته روانشناسی برای ادامه تحصیل بروند میپرسند این رشته سخت است یا آسان؟راحت در کنکور قبول می شوم یا نه؟در نهایت چطور میتوانم از این رشته بهره برداری کنم؟درامد روانشناسی چقدره و …
هر رشته ای سختی و آسانی های خاص خودش را دارد و شما نمی توانید قطعا بگویید این رشته راحت تر از فلان رشته است.اما قبل از انتخاب رشته باید هدف خودتان را از انتخاب این رشته مشخص کرده ، مزایا و معایب رشته مورد نظر، آینده شغلی و … را بررسی کنید و بعد تصمیم نهایی را بگیرید.
 
انواع گرایش های رشته روانشناسی
از آنجایی که رفتار انسان بسیار متنوع است گرایش های رشته روانشناسی هم مرتب در حال رشد و تکامل می باشد.بعضی از این زیر شاخه ها به دلیل اهمیت زیاد بعنوان یک رشته تحصیلی در دانشگاه ها ارائه می شود.هر شاخه روانشناسی نشان دهنده یک حوزه مشخص از مطالعه می باشد که روی یک موضوع خاص فوکوس کرده است.اغلب اوقات روانشناسان در یکی از زمینه ها بعنوان شغل تخصصی خودشان فعالیت می کنند.
رشته روانشناسی عمومی چیست؟
گرایش روانشناسی عمومی مربوط به مطالعه ذهن است که شامل شناخت، ادراک، رفتار و احساسات می باشد.روانشناسان عمومی با دانش بالینی خود و آموزش های حرفه ایی که دریافت کرده اند می توانند به دیگران کمک کنند تا با فشارهای مختلف زندگی کنار بیایند.روانشناسی عمومی بسیار گسترده است و در آن با افراد مختلفی سرو کار داریم.
بعضی ها افسرده اند، برخی با اضطراب و خشم دست و پنجه نرم می کنند، یکسری بیماری های مزمن دارند، و عده ای ممکن است دچار غم و اندوه و مشکلات کوتاه مدت باشند.بنابراین روانشناسان عمومی می توانند در زمینه های مختلفی کار کنند.
برای مطالعه و آگاهی بیشتر در باره گرایش عمومی به صفحه روانشناسی عمومی مراجعه فرمایید
رشته روانشناسی کودک
گرایش روانشناسی کودک به مطالعه سیر تکاملی و رشد خودآگاه و ناخودآگاه دوران کودکی می پردازد.روانشناسان کودک چگونگی تعامل کودک با والدین، خود و دنیای بیرون را بررسی می کنند تا بتوانند رشد ذهنی کودک را درک کنند.در این رشته، مطالعه بر روی رشد جسمی، شناختی(تفکر، یادگیری، حافظه و ..)رشد اجتماعی-عاطفی کودکان انجام می شود.
روانشناسان کودک تلاش می کنند تا از جنبه های مختلف رشد کودک از نحوه یادگیری، فکر، تعامل و واکنش های احساسی او نسبت به اطرافیان، پیدا کردن دوست، خلق و خو و مهارت های در حال رشد کودک آگاه شوند.
برای مطالعه و آگاهی بیشتر در باره گرایش کودک به صفحه  روانشناسی کودک و نوجوان مراجعه فرمایید
 

معرفی رشته روانشناسی بالینی
روانشناسی بالینی شاخه ای از روانشناسی است که به ارزیابی و درمان بیماری های روانی، رفتارهای غیر عادی و اختلالات روانپزشکی مربوط می شود.در این رشته انواع اختلالات یادگیری، سوء مصرف مواد، افسردگی، اضطراب، اختلالات خوردن و … درمان می شود.دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل در گرایش بالینی هستند پس از فارغ التحصیلی در حوزه شغلی ۳ مسئولیت کلی دارند:

ارزیابی بیمار
تشخیص اختلال در بیمار
ارائه یک راه درمانی موثر

اگر علاقه مندید درباره رشته بالینی بیشتر بدونید به صفحه روانشناسی بالینی چیست مراجعه فرمایید.
درامد روانشناسی بالینی
با توجه به اینکه درصد زیادی از افراد بخاطر مشکلات متعددی چون اختلال شخصیت، افسردگی، اضطراب و … تحت فشار بوده و نیاز به کمک های روانشناسان بالینی دارند،  درامد روانشناسی بالینی در ایران تقریبا خوب است.البته بسته به میزان تخصص، تجربه و خلاقیت روانشناس این درآمد می تواند بالا پایین شود.اما اگر یک روانشناس بطور متوسط روزی ۵ مریض هم داشته باشد و اینطور در نظر بگیریم که بر اساس تعرفه سازمان نظام روانشناسی برای هر ۴۵ دقیقه مشاوره با یک دکتر تقریبا ۲۰۰ هزارتومان دریافت کند می تواند یک میلیون در روز درامد داشته باشد و با فرض اینکه ۴ روز در هفته کار کند بطور متوسط هفته ای ۴ میلیون در آمد دارد.
حقوق ماهیانه یک روانشناس بالینی بر اساس تجربه، مهارت، جنسیت و موقعیت مکانی فرق می کند.روانشناس بالینی که دامنه تخصص اش بین ۱۰ تا ۱۵ سال باشد می تواند حدودا بین ۱۴ تا ۱۸ میلیون درآمد داشته باشد.حداقل حقوق ماهیانه برای یک روانشناس بالینی ۷ میلیون می باشد که در صورت داشتن مدرک دکترا و معروف بودن این مبلغ بالاتر هم خواهد رفت.

روانشناسی غیرعادی
گرایش روانشناسی غیرطبیعی روی بیمارانی که رفتار یا تفکر غیرعادی از خود نشان می دهند مطالعه می کند. رفتار غیر طبیعی به رفتاری گفته می شود که با هنجارهای جامعه مطابقت ندارد و در آن فرد دچار بیماری های روانی مانند پرخوری یا اسکیزوفرنی و … می باشد. روانشناسان این رشته سعی دارند بفهمند که چه عواملی باعث بروز رفتارهای غیرمعمول در افراد می شود و اینکه آیا این رفتارها ریشه های زیست شناختی (طبیعت) دارند یا از طریق تجربیات (پرورش) آموخته می شوند.
رشته روانشناسی رفتاری
شاخه روانشناسی رفتاری به مطالعه نحوه شکل گیری عادت ها در افراد و ارتباط ذهن با پاسخ های فیزیکی می پردازد.روانشناسان رفتاری بیماران مبتلا به اختلالان رفتاری را معالجه می کنند و تلاش دارند که رفتار افراد را در موقعیت های مختلف پیش بینی کنند.
روانشناسی تربیتی
گرایش روانشناسی تربیتی یا آموزشی به بررسی عواملی می پردازد که در یادگیری اثر می گذارند.در این رشته روش های مختلف یادگیری مطالعه میشود.تفاوت های فردی، حافظه و افکار افراد میزان یادگیری را تحت تاثیر قرار می دهد.روانشناسان آموزشی می توانند در کلیه محیط های آموزشی از مدارس ابتدایی تا دانشگاه ها فعالیت کنند و به دانش آموزانی که دچار اختلالات بیش فعالی، نارساخوانی و … هستند کمک کنند.
اگر علاقه مندید درباره رشته تربیتی بیشتر بدونید به صفحه روانشناسی تربیتی چیست مراجعه فرمایید.
رشته روانشناسی صنعتی/سازمانی
در این رشته مطالعات گسترده ای بر روی میزان تاثیر رفتار انسان بر صنعت و سازمان انجام می شود.روانشناسان صنعتی/سازمانی وضعیت کاری را بررسی کرده و برنامه ای مطلوب برای برقراری تعادل بین زندگی و کار کارمندان تهیه می کنند.
روانشناسی اجتماعی
در  روانشناسی اجتماعی، روانشناسان رفتارهای هر فرد و شخصیت آنها را در اجتماع مورد بررسی قرار می دهند.در این رشته تاثیر عوامل اجتماعی بر روی فرد و تاثیر فرد روی اجتماع ارزیابی می شود.
جهت مطالعه بیشتر درباره گرایش اجتماعی به صفحه روانشناسی اجتماعی مراجعه فرمایید.
روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی
روانشناسی و اموزش کودکان استثنایی یکی از معتبرترین و شناخته شده ترین رشته های روانشناسی است.هدف آن بهینه سازی توانایی بالقوه، سلامت روان، خودیاری، استقلال و کیفیت زندگی از طریق آموزش و پرورش، مشاوره، روان درمانی و اقدامات توانبخشی است.
 

 معایب رشته روانشناسی
آموزش مداوم: اگر می خواهید روانشناس شوید باید سال های زیادی را به تحصیل در دانشگاه بپردازید.۴ سال برای مدرک کارشناسی و تقریبا ۵ سال برای مدرک دکترا.برخی از روانشناسان باید دوره کارآموزی هم بگذرانند.چنانچه بخواهید برای خودتان مطب بزنید باید ۲ سال سابقه کار داشته باشید و در آزمون های صدور مجوز هم نمره قبولی بیاورید.علاوه بر اینها یکسری از دوره ها را باید در آموزشگاه های آزاد بگذرانید و همیشه در مورد علم روانشناسی و راه های جدید بروز باشید.
اگر به دنبال این هستید که با کسی که خودش روانشناسی خونده و تخصصش کشف استعداده مشاوره داشته باشید حتما به صفحه دکتر شکوفه عسگری مراجعه فرمایید
فشار احساسی: یکی از معایب رشته روانشناسی فشار احساسی است که به روانشناسان وارد می شود.نوع کار آنها به گونه ای است که مرتبا باید به مشکلات عاطفی مردم گوش دهند و از سوی دیگر خودشان هم نباید احساساتی شوند تا بتوانند بهتر به بیمار کمک کنند.به همین دلیل روانشناسان دچار فرسودگی شغلی، پریشانی و … می شوند و ممکن است شرایطی برایشان پیش بیاید که نتوانند بطور موثر به کارشان ادامه دهند.
مزایای رشته روانشناسی
اما هر دانشجوی مشتاق به شغل روانشناسی بدنبال مزایای رشته روانشناسی است.روانشناس بودن مزایای زیادی دارد.علاوه بر اینکه شما در کاری که عاشقش هستید فعالیت می کنید، این فرصت را دارید که با مواجه با چالش های مختلف، چیزهای جدیدی کشف کنید، به افراد کمک کنید که رشد کنند و بیشتر در مورد خودشان اطلاعات بدست بیاورند.پس مزایایاین رشته شامل موارد زیر می باشد:
۱. فرصت کمک به دیگران.یکی از جذابیت های روانشناسی فرصت کمک به دیگران است.اگر از کار با مردم لذت می برید، این حرفه میتواند یک انتخاب عالی برای شما باشد.البته شغل روانشناسی در برخی مواقع ممکن است استرس زا باشد.اما بسیاری از روانشناسان از شغل خود بسیار راضی هستند.
۲. می توانید بیزینس شخصی خود را اداره کنید: اگر از کار کردن برای خود خوشتان می آید و روحیه کارآفرینی دارید روانشناسی برای شما خیلی مناسب است چرا که می توانید با گرفتن مجوز های لازم و راه اندازی یک مطب درآمد خوبی داشته باشید.
۳. با طیف گسترده ای از مردم ملاقات می کنید.اگر از کار کردن با مردم و کمک به آنها برای دستیابی به توانایی های خودشان لذت می برید روانشناسی گزینه خوبی برای شماست.
۴. مواجه با چالش های جدید.روانشناس بودن متنوع و چالش برانگیز است.اگر از کارهای روتین و تکراری زود خسته می شوید و دوست دارید مدام با مسائل جدید روبرو شوید این رشته می تواند همیشه برای شما جذاب باشد.
کسی که بخواهد روانشناسی را برای تحصیل و شغل خود انتخاب کند باید آمادگی روحی برخورد با انواع و اقسام بیماران و همچنین توانایی روبرو شدن با چالش های جدید را داشته باشد.
درسته که درآمد روانشناسی، اگر خودت مطب داشته باشی خوبه اما دلیل نمی شه که هرکسی بتونه دووم بیاره تو این کار.بودن در هرکاری عشق می خواد و شما پیش از هرچیزی باید عاشق این رشته باشی تا بتونی از پسش بربیای.

متوسط حقوق و درآمد روانشناسی چقدر است؟
بی شک یکی از مهمترین ملاک ها برای انتخاب هر رشته در آمد آن است. اما این موضوع کاملا وابسته به میزان تخصص و مهم تر از اون علاقه شما به این رشته می باشد. بطور منطقی نمی توان عددی را به تومان برای درآمد یک روانشناس بیان کرد، دقیقا مثل این میمونه بگید درآمد یک فوتبالیست در ایران چقدره، همه میدونیم یه فوتبالیست میتونه سالی ۲۰ میلیون بگیره و یکی دیگه میتونه ۶میلیارد در سال درآمد داشته باشه.
درآمد روانشناسی در کشورهای مختلف متفاوت است.شاید هنوز مراجعه به روانشناس در کشور ما خیلی جا نیفتاده باشد اما در سایر کشورها به وجود یک روانشناس در مراحل زندگی فردی و خانوادگی اهمیت زیادی می دهند به همین دلیل درامد رشته روانشناسی در برخی کشورها بیشتر است.
اما نکته ای که می خواهیم ذکر کنیم این است که شما باید اول هدفتان از خواندن این رشته را ارزیابی کنید.آیا فقط بخاطر درامد روانشناسی تمایل به این رشته دارید یا نه واقعا یک علاقه و انگیزه ی سوزان پشت این خواسته شماست؟
حتما قبل از انتخاب رشته این نکته را در نظر بگیرید که شما اگر به یک شغل و رشته علاقه مند باشید قطعا میتوانید درآمد خوبی هم از آن کسب کنید پس خیلی خودتان را درگیر اعداد و ارقام نکنید و اول میزان علاقه خودتان به این رشته را بسنجید و ببینید آیا می توانید با تمام وجود برای کمک به سلامت روانی دیگران وقت بگذارید یا خیر؟

و اما در نتیجه گیری باید بگم که وقتی اسم در آمد میاد همه علاقه مند هستند که یک عدد بشنوند و هرچیم بگیم بستگی داره بی فایده اس، ما هم حدودی به شما میگیم که درآمد رشته روانشناسی در ایران برای فردی که مدرک دکترا دارد و باتجربه است بطور معمول ماهیانه بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان است.البته حقوق ماهیانه یک روانشناس با شرایطی که گفتیم می تواند حداقل ۱۵,۸۰۰,۰۰۰ و حداکثر ۱۰۸,۰۰۰,۰۰۰ میلیون باشد که این بستگی به میزان فعالیت وی، میزان تجربه، رضایت مشتریان و …دارد.
میزان تجربه مهمترین عامل در تعیین حقوق روانشناسی است.طبیعتا هرچه تجربه شما بالاتر برود دستمزد و درآمدتان هم افزایش پیدا میکند.ما هم در اینجا بنا را بر این گذاشتیم که روانشناس سالهای زیادی در این رشته فعالیت دارد.
مورد بعدی که باعث می شود حقوق روانشناسی بیشتر شود میزان تحصیلات است.همه ما می دانیم که تحصیلات عالی معادل حقوق بالاتر است.روانشناسی که سطح تحصیلاتش کارشناسی ارشد است می تواند بطور متوسط بین ۱۰ تا ۳۰ میلیون در ماه بسازد در حالیکه حقوق ماهیانه یک روانشناس با مدرک دکترا می تواند ۷۰,۰۰۰,۰۰۰ باشد.
بسیاری از افراد فقط برای اینکه درآمدشان بیشتر شود سراغ ادامه تحصیل در مقطع دکترای روانشناسی می روند در صورتیکه اگر فقط هدف شما از اینکار افزایش حقوق باشد و علاقه ای به ادامه تحصیل نداشته باشید کارتان سخت می شود.
همچنین یکسری از تحقیقات نشان داده که جنسیت روی میزان دستمزد روانشناسان اثر میگذارد و درآمد روانشناسان مرد در ایران بطور متوسط ۱۱ درصد بیش از زنان است.
ادامه تحصیل از روانشناسی به روانپزشکی
ادامه تحصیل از روانشناسی به روانپزشکی امکان پذیر نیست.افرادیکه می توانند در رشته روانپزشکی تحصیل کنند از همان ابتدا در کنکور پزشکی شرکت کرده اند و در تخصص روانپزشکی تحصیل کرده اند.
شما می توانید بعد از گرفتن ارشد روانشناسی کنکور دکترای این رشته را بدهید و به یک دکتر روانشناس تبدیل شوید.اما امکان ادامه تحصیل از روانشناسی به روانپزشکی وجود ندارد.

خیلی وقت ها کسانی که قصد ادامه تحصیل در رشته روانشناسی را دارند دوست دارند بدانند که نظر افرادیکه تحصیلکرده این رشته هستند چیست؟آیا رشته روانشناسی خوب است یا نه؟
رشته روانشناسی از نظر دانشجویان کمی متفاوت با سایر رشته هاست.زیرا اگر علاقه واقعی به این رشته وجود نداشته باشد فرد نمی تواند دوام بیاورد.رشته روانشناسی از آن دسته رشته هایی است که اصطحلاک زیادی دارد و فرد را از نظر روانی بشدت درگیر کرده و تحت تاثیر قرار می دهد چرا که دانشجویان باید بخوبی با احساسات، رفتارها و هر آنچه مربوط به انسان هاست آشنا شوند و در این راه تجربه کسب کنند.افرادیکه می خواهند وارد این رشته شوند باید عاشق کمک کردن به دیگران و حل مشکلات سلامت روانی انها باشند و قادر باشند بدون احساساتی شدن با بیماران همدلی کرده و راهکارهای مناسب به آنها ارائه کنند.این افراد باید دائما به روز باشند و از مقالات جدید دنیا در حوزه روانشناسی و فیلدهای آن اطلاع داشته باشند.

14 مرداد, 1401

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.